Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka pędu.

Wierzba wypuści nawet z kawałka gałęzi.

Korzystając z to, możemy dzięki niej zaprojektować unikatowe modele ogrodzeń. Ze względu na to nasz płot pozyska niepowtarzalny charakter oraz będzie się faworyzować pośród ogrodzeń w okolicy.

Wzrastające na posessji i grząskich torfowiskach wierzby od zamierzchłych czasów zagościły w własnych zieleńcach. Umiłowaliśmy je za krasę i charakterystyczne kotki. Nie są żmudne, pragną wyłącznie mrowie nawodnienia i nieco słońca. Dogodzą się poniekąd każdą rolą.

Malutko roślin sprosta również tak samo szybko stymulować stracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby ogromnie swobodnie rekonstruują także własny system korzeni. Wystarczy, iż ucięty czy też nawet ułamany pęd w dżdżystej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie i sprezentuje początek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na idea, by z wierzb tworzyć plątane przęsła ogrodzeniowe czy też parkany zalane liśćmi. Na pewno warto mieć tak osobliwe ogrodzenie. Najpoprawniej do stworzenia takiego płotu wykorzystać następujące rodzaje wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, i jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają nieco bliźniaczych cech:

generują prostolinijne, długie oraz bardzo ciągliwe pędy – wskutek tego można łatwo kształtować kształt ogrodzenia;
szybko odrastają po ścięciu- w niedługim terminie zdołamy wypleść skończone przęsło na płot;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej zdolności do instalacji takiego płotu z wierzby.

Podczas gdy mamy już pomysł na kształt ogrodzenia, musimy zdobyć pasujące wierzbowe odnogi na płot. Niestety, odszukanie ich w wymogach autentycznych jest ciężkie, gdyż dziko narastające krzaki rzadko wypuszczają nader długie i prostolinijne pędy. Najporządniej jest przewidzieć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie trzeba poczekać kilka lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wybierzmy wpierw lokalizację w skwerze, niewiele przez nas odwiedzane i najmniej .Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy dostać z dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy należy je zanurzyć na 24 h w głębi, iżby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w glebę, tak by wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny migiem się zagęszczają, stąd to też powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa poobalamy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, których wiosenką następnego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy rzadko przewyższają 2m, stąd na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu pędów, które można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s